ÉRDEKESSÉGEK- TUDNIVALÓK A SZÓDÁRÓL

 

A szénsavas víz oltja leginkább a szomjúságot, segíti a vesék kiválasztó szerepét, görcsoldó hatása is van, megkönnyíti az emésztést. A szénsavnak savasító hatása van, de semmit sem kell túlzásba vinni.

A szódavíz mára már mindennapi életünk részévé vált.

A szódavíz különféle alkoholos és alkoholmentes típusai mára mindennapi életünk részévé váltak. A szervezet számára egészséges szódavíz pH értéke 3 és 4 közötti. Szabad széndioxid tartalma miatt buborékos, habzó. A savasságnak köszönhetően fertőtlenítő hatást is kifejt, amely óvja a szájüreget és nyelőcsőt a bakteriális és vírusos megbetegedéstől. A cukor és foszforsav mentes szódavizek pedig a fogakat sem károsítják és elősegítik a jobb emésztést. Sportolók számára is jótékony hatást fejtenek ki, mivel csökkenti az izomfájdalmakat és a fáradságot, valamint javítják az izmok teljesítő képességét. Ezért a szódavizek egészségtudatos fogyasztása mindenképpen ajánlott.

Egy szódáspalackban átlagosan 7-8 bar nyomás uralkodik! Viszonyításképpen egy autó kerekét 2-4 bar körül fújjuk!

Lényegében a nyomás az, aminek köszönhetően locsolkodhatunk húsvétkor!
Hogy ez mekkora erő?

Pontosan akkora, ami "szobahőmérsékleten" a palackban lévő szódát kinyomja a poharunkba. 
A hűtőhideg szódánál a nyomás mértéke a hőmérsékletcsökkenés hatására csökken, így előfordulhat, hogy a szóda nem jön ki utolsó cseppig a palackból.

Ám hőmérsékletnövekedés hatására a palackban uralkodó nyomás akár 10 bar felé is jócskán emelkedhet. Ez veszélyes, mert a palackok nehezen viselik a hőség által okozott igénybvételt ezért eldeformálódhatnak és felrobbanhatnak.

Megosztanék egy példát:

Itt a nyár, a jó idő és a frissen cserélt palackokat a kocsiban felejtjük. Mi történik ekkor? A tűző nap a kocsiban feltornássza a hőmérsékletet akár 60 fok fölé is! A meleg miatt megnő a palackokban a nyomás, ráadásul a műanyag is veszít a szilárdságából, meglágyul! Ilyenkor van az, hogy a palackok eldeformálódnak, rosszabb esetben fel is robbanhatnak. Ezért is nagyon fontos, hogy sose tegyük a szódáspalackokat kályha mellé, ne felejtsük a kocsiban, és ne tegyük ki a tűző napra!
Figyeljünk erre, óvjuk a palackokat, de legfőképpen egymást!
Első a biztonság! 

 

Ez a weboldal a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósult meg.